2009. szeptember 28., hétfő

Sírás és toporzékolás.(cikk)

Találtam egy nagyon jó kis írást a dackorszakról.Biusról írták tutira!!


Minden szülő rémálma, amikor a dackorszak elérkezik. A legtöbben kétségbe esnek, és nem tudják, hogy kezeljék, amikor szemük fénye üvölt, rúg, vagy éppen a földhöz vágja magát. Miért történik ez gyerkőcünkkel, és hogyan tudjuk átvészelni ezt az időszakot?

Általában a boltokban találkozunk olyan családokkal, ahol a kis lurkó csapja a hisztit és az egész üzlet az ordításától zeng. Szegény felnőtt, pedig csak kétségbeesetten áll mellette és nem tudja, mit tegyen, mi a legjobb ebben a helyzetben. Sokan tanácsokat osztogatnak, mit kéne tenni, ami külső szemlélőként persze a legkönnyebb, viszont szülőként úgy érezzük teljesen tehetetlenek vagyunk egy ilyen esetben.

A dackorszak egy és három éves kor között léphet fel a gyerekeknél… Nem minden gyerekre jellemző, ez függ attól, milyen habitusú, mennyire kiegyensúlyozott környezetben él a gyerek. Ha viszont előfordul, akkor se ijedjünk meg, ez egy teljesen normális folyamat, ami a gyermek személyiség fejlődésének formálódása közben lép fel!

Előfordulhat, hogy általánosságban nem jellemző a csemetére a dackorszak, csak néha vannak dacos reakciói. Viszont minden ilyen esetben egyszerűen csak próbálgatja szárnyait, azt, hogy meddig mehet el, ez pedig a saját, kialakulóban lévő én tudata megnyilvánulásai miatt történhet.

Persze ahány gyerek, annyi féle hiszti. Az is gyakori, hogy saját magát, vagy szüleit is bántja, például tépheti a saját haját, vagy rúghat, haraphat. A legnépszerűbb és „leglátványosabb” azért még mindig a „földrevetem magam” című magánszám, amitől aztán anyuci és apuci is kifekszik. Felmerül viszont bennünk a kérdés, ha engedünk, elveszítjük tekintélyünk a saját gyerekünk előtt, vagy legyünk kemények?

Először nézzük mitől is alakulhat ki ez a „dacolok mindenkivel” esemény. A legtöbbször azt gondoljuk, teljesen értelmetlen dolgok miatt hisztiznek, viszont a gyerekeknél mindennek oka van. A legtöbb esetben akkor fordulnak elő dacos reakciók, amikor a felnőtt akarata ütközik csemetéjével. Például a boltos esetek többségében is erről van szó; amikor Pistike nagyon szeretné azt a bizonyos tűzoltó autót, de anyuka közli, hogy most nem veszik meg, mert van otthon elég így is. Amikor valamilyen tevékenységből, állapotból ki akarják venni, szintén dacos választ kaphatunk, például: „tedd le a játékot, megyünk fürdeni”.

A toporzékolásra és társaira sor kerülhet akkor is, ha a lurkót önállóságában korlátozzák. Ez szintén érzékenyen érintheti, hiszen ebben a korban kezd rájönni saját erejére, önálló cselekvéseit szeretné próbálgatni. Viszont korlátokba ütközik, mert gondviselője nem enged, sokszor igazságtalanul, például az „ezt neked nem szabad”-al kezdődő mondatoknál érezhetik ezt gyerkőceik.
A harmadik esetben akkor jelennek meg a hisztériás rohamok, amikor valamilyen, a gyerek számára érthetetlen cselekvésre parancsolják a kis csibészt. Neki értelmetlennek tűnik, például amikor azt mondjuk, megyünk aludni, pedig ő nem is álmos, vagy üljön rá a bilire, pedig nem is kell neki.

És van még egy eset: amikor a gyerek ki van fáradva. A legnyugodtabb angyalka is hisztis démonná változhat hát, ha kimerült, stresszes, mert túl sok élmény érte.

Mitévők legyünk, amikor a gyerkőc kifakad?

  • Fontos, hogy legyünk következetesek!
  • Ha néha engedünk, vagy nagy hangsúlyt fektetünk a kitörésekre, például leállunk vele vitázni, a gyerek azt fogja látni, hogy van is értelme annak, amit csinál, így fogja rendszeresen alkalmazni ezt a „zsarolást” velünk szemben.
  • Ne reagáljunk a kis műsorra, egy hisztis gyerekkel egyébként sem lehet beszélni, úgyhogy várjuk meg, míg lecsillapodik és lefárad, aztán próbáljunk vele kommunikálni.
  • Ha úgy teszünk, mintha nem is érdekelne az ő pillanatnyi viselkedése és várunk egy kicsit, higgadtan tudunk majd vele beszélni. Kérdezzük meg, mi a gondja, tanítsuk meg szavakkal kifejezni arra, amit érez.
  • Meg kell mutatni neki, hogyan fogalmazza meg az érzelmeit. Ezzel együtt azt is éreztetjük csemeténkkel, hogy együtt érzünk vele, megértjük őt és hogy hozzánk mindig fordulhat.
  • Lehetőleg ne reagáljunk erős érzelmekkel a hisztijére. Érthető, ha egy szülő ilyenkor mérges, tehetetlen vagy dühös lesz – ám semmit nem érünk el a büntetéssel, abból csak azt tanulja meg, hogy szabad erőszakkal válaszolni mások problémáira!
  • Soha ne feledjük: a hisztis gyerek nem rossz. Sőt inkább szenved, hiszen szeretne valamit, amit nem lehet, ráadásul nem képes magán uralkodni – kisgyerek! –, és hiszti közben-után tudja, hogy olyan dolgokat tett, amit nem kellett volna – például megharapta az imádott mamit.
  • Ezen kívül alapvető tanács dackorszak idejére, hogy csak azokat a dolgokat tiltsuk meg, amiket nagyon muszáj! Így sokkal kevesebb vitás helyzettel találkozunk majd, hiszen nem kell annyiszor szembekerülni a szülőkkel, ráadásul nagyobb önbizalma is lesz gyerkőcünknek azzal, ha többször követheti akaratát.

6 megjegyzés:

-krisztina- írta...

Meg mintha a Szabiról szólna :D

Bírom, hogy mindenhol ezzel kezdik: Fontos, hogy legyünk következetesek!
Visító, földhöz vágó produkció közben (mikor a fél utca minket bámul) lehet is az anyuka következetes...
De ha valóban 1-3 éveseknél jellemző, akkor van remény! Nem sokára itt lesz! hüpp-hüpp...

CsaCseLeV írta...

Igen, ezek a tanácsok, amit a végén összegeznek, tényleg beválnak!

Amit kiemelnék: fontos, hogy mindig érezze, szeretjük, és csak azért vagyunk mérgesek, amit tett, és NEM RÁ!
Fontos, és jól beválik szintén, hogy erősítjük benne, szavakkal fejezze ki magát, közben olyan kérdésekkel, vagy akár vicces, figyelemelterelő dolgokkal próbáljuk előbbre vinni a fonalat, amiken eltűnődik, és szép lassan lehiggad (na, ez tegnap este tök jól bejött, pedig már-már én is lecsüggedtem, iszonyú álmos voltam, és fáradt meg minden, a Csanu meg csakis abban a pizsijében akart aludni, amelyik vizes volt...). Végül mindkét fél számára megfelelő kompromisszumora vezettem (behoztuk a vizes nacit, és ő terítette ki az ágyhoz közel, hogy amint megszárad, rögtön felvehesse... - édes, ő még nem éri fel ésszel, hogy tíz percen belül nem szárad meg, és addigra rég durmolni fog).

A legfontosabb az utolsó bekezdés: CSAK AZT TILTANI AMI LÉTFONTOSSÁGÚ! Mindkét fél érdekét, és idegrendszerét ez a tanács szolgálja a leghívebben.

A következetesség is nagy vonalakban értendő, mert van mindig olyan szitu, amikor nincs is értelme betartani, és ha úgy is ragaszkodnánk hozzá, csak még rosszabb nekünk is és neki is.

Amúgy meg nincs okod aggódni, jól csinálod, csak egyre növő pocakkal könnyebben borul ki az ember lánya.
És hidd el, két gyerekkel nem lesz nehezebb!!!

Puszi: Vali.

Rebeka és Annabella írta...

Én még hozzátenném a figyelemelterelést a hiszti tárgyáról. Nálunk be szokott válni, persze nem minden esetben.
Pl.: ha "csak úgy" hisztizik.

agika írta...

Nem egyszerű néha a figyelemelterelés sem,nálunk hol beválik,hol nem,de sztem is fontos a következetesség;) Persze sokszor nehéz higgadtnak maradni,ezt tudom én is:)))

Mia és Maja írta...

És van olyan,amikor az egyik még mindig hisztizik,a másik meg már kezd hisztizni...:s
És van amikor egyszerre jön rájuk (vagyis van,amikor nem pont egyszerre jön rájuk..:s)
Kitartás!;)
Puszi!

Kati írta...

... és van, hogy az éjszaka közepén jön rájuk (bizony, nálunk már 11 hónaposan kezdődik! :'-(), felváltva, amikor az egyik végre elszunnyad, következik a másik, és természetesen felébreszti. Mert "akkorisésakkoris" tévét kell nézni fél négykor. Dehogy kell... Lehet üvölteni és fetrengeni is. :-s :-O :-P (Csak hogy folytassuk a sort. :-P)

Egyik kedvencünk.

"Felsírtál, s könnycsepp hullt mennyből a földre,
a hónapok csendjét kis lényed megtörte.
Mamád, ki méhében néked otthont adott,
az élettől egy csodaszép kisleányt kapott.
Mint legdrágább kincsét, magához ölelt,
elfáradt, de ily szép terhet még nem viselt.
Testével érezte, ahogy kis szíved dobban,
s annyira szeretett, hogy nem lehet jobban.
Hálás tekintetét az égnek felemelte,
s legszebb gondolatit mind feléd terelte.
Arcod köré fonta két puha tenyerét,
s néked adta keble mind összes kenyerét.
Sötét volt, csak a békés csend figyelt,
s léted minden kérdésre megfelelt.
Egyszerre lélegzett most anya és lánya,
s érezte, élte már nem volt hiába. "

Még egy kedvenc.

Mielőtt Anya voltam,
Soha nem botlottam meg játékokban
vagy felejtettem el egy altatódal szavait.
Nem aggódtam azon, hogy
a növényeim vajon mérgezőek-e.
Soha nem gondolkodtam védőoltásokon.

Mielőtt Anya voltam,
Soha nem hánytak rám.
Kakiltak rám.
Ettek le.
Pisiltek rám.
Teljes kontrollom volt az elmém felett
és a gondolataim felett.
Egész éjjel aludtam.

Mielőtt Anya voltam,
Soha nem fogtam le egy ordító gyereket,
hogy az orvosok meg tudják vizsgálni.
Vagy beadják az oltásokat.
Soha nem néztem könnyes szemekbe és sírtam.
Soha nem váltam tündöklően boldoggá egy egyszerű
vigyor felett.
Soha nem ültem késő éjszaka,
hogy nézzek egy alvó babát.

Mielőtt Anya voltam,
Soha nem tartottam egy alvó babát csak azért, mert
Nem akartam letenni.
Soha nem éreztem, ahogy a szívem millió darabokra törik,
mikor nem tudtam a fájdalmat megállítani.
Soha nem tudtam, hogy valami annyira pici
olyannyira befolyásolni tudja az életem.
Soha nem tudtam, hogy valakit ennyire tudnék
szeretni.
Soha nem tudtam, hogy ennyire imádnék anyának lenni.

Mielőtt Anya voltam,
Nem ismertem az érzést,
milyen a szívemnek a testemen kívül járnia.
Nem tudtam, mennyire különleges érzés lehet
etetni egy éhes babát.
Nem ismertem azt a kötődést
anya és gyermeke között.
Nem tudtam, hogy valami annyira pici
annyira fontossá és boldoggá tudna tenni.

Mielőtt Anya voltam,
Soha nem keltem fel az éjszaka közepén
minden 10 percben, hogy megbizonyosodjam, minden rendben.
Soha nem ismertem azt a melegséget,
az örömöt,
a szeretetet,
a szívfájdalmat,
a csodálkozást
vagy a sikerét, milyen Anyának lenni.

Nem tudtam, hogy képes vagyok annyi mindent érezni,
mielőtt Anya voltam.